Dla dawnych ludów siarka miała niezwykłe właściwości. Dla alchemików była odpowiednikiem żywiołu ognia i symbolizowała energię rzeczy. Właśnie z siarki wielu alchemików próbowało otrzymać złoto a nawet ze względu na cudowne właściwości lecznicze siarki - eliksir młodości. W Polsce to właśnie Busko-Zdrój słynie z bogatych źródeł siarkowych. Zapoznajmy się z niesamowitymi właściwościami siarki.
Siarka to pierwiastek o wyjątkowych właściwościach. To właśnie dzięki siarce skóra wygląda zdrowiej, włosy są lśniące i mocne, a paznokcie nie łamią się tak szybko. W związku z tym siarka znalazła zastosowanie m.in. w kosmetyce. Siarka wpływa rewitalizująco na cały organizm, ponieważ wchodzi w skład wszystkich tkanek ludzkiego ciała, jest podstawą wielu związków biologicznie czynnych oraz jako składnik podstawowej dla życia struktury białkowej jest niezbędna do tworzenia połączeń organicznych. Ponadto siarka wchodzi w skład licznych związków utrzymujących kluczowe funkcje w organizmie - m.in. jest składnikiem podstawowych aminokwasów oraz takich związków jak insulina, glutation, biotyna oraz koenzym A.
Najbardziej znanymi funkcjami siarki znanymi z medycyny ludowej a później potwierdzonymi badaniami i wynikami medycznymi jest jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie stawów i chrząstek stawowych, leczenie schorzeń skórnych, silne właściwości odtruwające oraz działanie regenerujące, opóźniające oznaki starzenia, uodparniające i rewitalizujące cały organizm.
Siarka na reumatyzm i zwyrodnienie stawów
Siarka działa przeciwzapalnie, ułatwia regenerację chrząstki i przywraca sprawność stawów, w związku z tym w postaci wspomnianych kąpieli siarczkowych jest stosowania pomocniczo w leczeniu licznych chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych - przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, rwy kulszowej i barkowej. Ponadto kuracja wodami siarczkowymi sprawdzi się po urazach narządu ruchu, np. po zwichnięciach, lub po operacjach ortopedycznych.
Siarkę zaleca się przyjmować także przy kuracjach odtruwających wątrobę, ponieważ zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych oraz wiąże nikotynę i metale ciężkie w związki, które są wydalane z organizmu. Pomaga również wątrobie w usuwaniu toksyn wydzielanych przez nadmiernie namnażające się w organizmie grzyby, w związku z tym sprawdzi się także w przypadku grzybicy ogólnoustrojowej.
Podsumowując, siarkę stosuje się wspomagająco w leczeniu wielu chorób: chorób zwyrodnieniowych, przewlekłych dolegliwości reumatycznych (artretyzm, reumatyzm), dny moczanowej, dolegliwości płucnych, zapalenia zatok przynosowych, schorzeń skórnych: egzemy. łuszczycy, czyraków, świerzbu, pasożytniczych i ropnych schorzeń skórnych, trądziku kostkowego i różowatego, alergii skórnej, zaburzeń wątrobowo – żółciowych, różnych zaburzeń jelitowych, cukrzycy, zapalenia tętnic oraz nadciśnieniu i miażdżycy naczyń. Uzupełnienie diety w siarkę zaleca się również wszystkim, którzy pragną zachować odpowiedni poziom energii, opóźnić objawy starzenia oraz utrzymać dobrą formę.
"Demand Innovation System - development of SMEs in the Świętokrzyskie region through professional advisory services"